Vyzkoušejte patchwork, povedu vás
Je to známá věc, že na smutek a špatnou náladu funguje
tvoření. Druhou známou pravdou je, že nic netrvá věčně a vše jednou
pomine. A do třetice je všeobecně známo, že vše špatné je pro něco
dobré. Vím, snadno se řekne a hůře udělá, ale přesto. Pojďme využít
příležitost vytvořit něco, na co jindy není čas.
Naučit se něco nového nebo si ušít ubrus ze zbytků látek, které jste nakoupily na roušky. Třeba najdete i nějaké vánoční motivy nebo otevřenou prodejnu s látkami. A kdyby ne, e-shopy fungují a bavlněné kousky vám velice rády doručí.
Pokud váháte, jestli se do šití pustit, shrnu Vám to:
- Nebudete myslet na špatné věci.
- Využijete volný čas.
- Můžete zapojit i děti (aspoň trošku) nebo před nimi utéct. Záleží, která varianta je pro vás lepší.
- Samy si vyrobíte krásný ubrus.
- Budete mít skvělý pocit z odvedené práce.
Že to neumíte a nikdy jste to nedělala. Nevadí, provedu Vás krok za krokem. Opravdu to není nic složitého. Kromě šicího stroje nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí pravítko, děti jsou beztak doma, tak vám je půjčí a nůžky. Ty by měly být ostré.
Dejme se do toho
Co potřebujete.
- Bavlněné látky. Výběr je na vás. Tak aby se vám barevná kombinace líbila a ladila do interiéru. Množství dezénu je také na vás. Kdo jich bude mít víc, bude mít ubrus prostě jenom barevnější.
- Jeden velký kus látky na rubovou stranu. Já většinou používám bílou, ale není podmínkou. (Klidně i staré prostěradlo).
- Tenoučký vatelín, nebo hrubší vlizelín (RONOFIX - je z jedné strany nažehlovací), ale není to bezpodmínečně nutné. Obejdete se i bez toho. Tato vrstva ubrus zpevní a pokud se výrobky prošívají, zvýrazní to prošití.
- Nitě (pevné), špendlíky, nůžky, šicí stroj, pravítko, krejčovskou křídu nebo obyčejnou měkkou tužku.
Nachystejte si látky.
Vybrala jsem pro vás velice jednoduchý vzor, vlastně ten nejjednodušší. Z látek si nastříhejte obdélníky 6,5 x 16,5 cm (velikost dílků po sešití bude 5 x 15 cm). Můžete i malinko menší nebo naopak větší. Záleží jak veliký máte stolek. Trochu si jej poměřte a pamatujte, že kolem čtverců přijde umístit okraj (cca 2 cm). V tomto kroku je důležité stříhat dílky opravdu stejně veliké. Já používám řezací kolečko a speciální podložku, ale bez toho to jde taky.
Když
máte dílky připravené, dejte se do sešívání. Můžete si to trochu rozvrhnout
nebo jen brát dílek za dílkem a sešívat. Snažte se barvy trochu střídat, ať
nesešíváte pořád stejné dezény. Měly by jste docílit relativně rovnoměrného
prostřídání látek po celé ploše. Sešijte vždy tři dílky. Položte dva kousky
lícem k líci, důkladně si srovnejte rožky a sešijte na šířku patky (tak
jak ukazuje obrázek). Šířka patky nemusí být u každého stroje identická, ale to
vůbec nevadí. Důležité je, aby byly všechny švy stejně široké. Pak budou i
sešité čtverce stejně velké (pokud jste přesně stříhaly). Na dva sešité položte
lícem třetí dílek stejným způsobem a opět přišijte. Konec ani začátek švu není
nutné zapošívat (dělá se to opakovaným prošitím v jednom místě pomocí zpětného
chodu stroje).
Tak, teď máte kupu posešívaných čtverců.
Vezměte žehličku, nahřejte na bavlnu a sežehlete švy vždy k jedné straně - NEROZŽEHLUJTE. Výrobek tím získá na pevnosti. Švy budou více chráněné před namáháním. A pokud na závěr jednotlivé švy prošijete, bude ubrus ještě pevnější.
V této fázi vám nabízím dvě varianty. Čtverce můžete ukládat tak, aby byly dílky rovnoběžně nebo svíraly pravý úhel. Volba je na vás. Záleží co se vám více líbí. Pokud nemáte dílky ideálně nastříhané, švy ideálně stejné a jednotlivé obdélníky se velikostí liší (mám na mysli šířku), zvolte kolmou variantu. Nepřesnosti se tak neprojeví, protože nebude nutné nasazovat šev na šev. Pokud jste pracovaly přesně je to jedno.
Rozložte čtverce do výsledné podoby a začněte je sešívat k sobě. U kolmé varianta je to jednoduché. U vodorovné vám to dá malinko více práce. Poukládejte si čtverce tak, aby byly švy vždy proti sobě. (Případně zažehlete na druhou stranu). Budete je teď skládat do takzvaných zámečků. To proto, aby nebyly švy příliš vysoké (převracely by se na nich skleničky). Švy si položte vždy na sebe. Mezi prsty jemně posuňte proti sobě, až do sebe "zapadnou" a můžete připevnit špendlím. Můžete špendlit každý druhý šev nebo vůbec, záleží jak moc jste šikovná, případně jak jste pečlivá. Špendlík vpíchněte po směru švu, kolmo na směr budoucího šití. Pak jej budete moct klidně přešít a nebude vám v šití překážet. Postupně sešijte všechny dílky tak, aby jste získaly potřebnou velikost ubrusu.
Pořádně
rozžehlete a je téměř hotovo.
V této
fázi si připravte látku na spodní vrstvu. Zbytek nějaké jednobarevné látky nebo
větší kousek látky použité na horní patchworkové vrstvě. Mezi tyto vrstvy pak
vložte výplňovou vrstvu, která jak jsem psala výše, není nutná, ale celkový výsledek je pak hezčí. Ubrus bude lépe držet tvar. Vrstvy DOKONALE
srovnejte, uhlaďte, raději několikrát, aby se látka později nikde nekrabatila.
Sešpendlete v okrajích i v několika místech uprostřed. Jestli jste
zvolila Ronofix, nejdříve jednu vrstvu nažehlete a pak teprve položte další. Pokud
některé nebo všechny švy z lícní strany prošijete, budete mít
profesionální výrobek. Je lepší si vrstvy před prošíváním prostehovat nebo alespoň pořádně prošpendlit. Na prošívání použijte delší steh. Během prošívání pořád
kontrolujete, jestli se někde horní vrstva nekrabatí (na té spodní to nebude
až tak vidět, takže pokud se to stane....) Látku přiměřeně napínejte.
A zbývá poslední krok. Olemovat okraj ubrusu. Můžete použít hotový šikmý proužek z galanterie nebo si vyrobit lem z látek na ubruse nebo naopak z nějaké kontrastní barvy. Pozor na červenou, ráda zapouští, především do bílé nebo jiných velmi světlých odstínů.
Pokud si netroufáte na lem, který popisuju níže, můžete zvolit jiný postup. Třeba našít rovné proužky látky postupně na všechny čtyři strany a jednoduše je podhrnout a přišít. Nezapomeňte pak začistit entlem okraj, který bude z rubu viditelný. Postup, který nabízím není až tak složitý, i když se na to první pohled může zdát. Začištění bude dokonalé a hezké z líce i rubu.
Připravte si 4 cm široké proužky. Čím delší, tím lepší, ubude vám sešívání do dlouhého lemovacího proužku. Ten by měl být cca 20 cm delší než začišťovaný okraj ubrusu. Proužky položíme na sebe (rubem na líc) a zešikma sestřihneme rožek (úhel není důležitý), pak proužky látky obrátíme lícem k líci, srovnáme aby se okraje v místě prošití ideálně setkaly a přešijeme. Po rozložení vzniká pruh s rovným okrajem. Takto pokračujte až do požadované délky začišťovacího pruhu. Tentokrát švy rozžehlete, aby nevznikaly hrubé přechody.
Celý
pruh přežehlete nejdříve na polovinu (lícem ven) a poté jednu z polovin
opět na polovinu. Vzniká začišťovací proužek. Tento zarovnejte na okraj ubrusu
z rubové strany. Začněte přišívat někde uprostřed strany (nikoliv v rohu) a
ponechte si asi 10 - 15 cm volného konce. V rozích přišijte podle návodu na obrázku. 7
mm před koncem švu dokončete šev šikmo ro rožku a šev ukončete. Proužek
zvedněte směrem k vytvořenému švu a přehněte zpět k obšívanému okraji
(viz obrázky) Čili šikmo vlevo nahoru (z pohledu od šití) a pak dolů.
Vznikne založený rožek, který se ideálně srovná při došívání z lícové
strany. Dál pokračujte stejným způsobem na všech čtyřech rozích. Na straně, kde
jste začínaly ukončete šev asi 15 cm před prvním stehem.
Proužek položte
rovnoběžně s nedošitým okrajem a zhruba v polovině složte o 90 st. směrem dolů. Vznikne trojúhelníček. Pozor - kosá strana pomyslného trojúhelníku
musí začínat na okraji ubrusu. Přes takto složený proužek položte volný konec proužku, který jste si ponechaly na začátku šití. Kousek založené látky a volný konec
sešpendlete a zaznačte si linii šití. Je to vlastně šikmá hrana onoho
trojúhelníku a prošijte. Po rozložení a odstřižení přesahujících proužku
vám zůstane kousek nepřišitého okraje, který následně došijte.
Přišitou hranu zažehlete. Přejděte na lícovou stranu, přeložte dříve zažehlenou stranu proužků na lícovou stranu a postupně přišijte v okraji skladu. Rožky pěkně složte tím, že nadbývající trojúhelníček látky založíte dovnitř.
A MÁTE HOTOVO
Přeji hřejivý pocit z dosaženého výsledku. A kdyby se to nepovedlo úplně ideálně, nevadí. Věřím, že i tak se vám líbí a na stole se bude vyjímat.