Teplé barvy v interiérech
21.04.2021
Základní teplé barvy jsou: červená, oranžová a žlutá. Jsou to barvy prvních tří čaker. Všechny tři mají nespočet odstínů v teplejších, chladnějších, výraznějších i tlumenějších tónech. Nabízejí tak nekonečně mnoho možností využití pro tvoření ideálního interiéru v našich domovech i prostorách pro komerční využití. K teplým odstínům jsem zařadila i hnědou, která je barvou neutrální.
Červená
- Červená tvoří celou škálu barev. Známe karmínovou, bordó, rudě červenou, granátově červenou, starorůžovou, jahodou, červenohnědou a mnoho dalších.
- Vliv barev na člověka zkoumal vědec Ribert Gerard a zjistil, že na červenou barvu lidé reagují zvýšeným krevním tlakem, zrychleným dýcháním, pocením dlaní a jsou v napětí.
- Působením teplých tónů (červená, oranžová, žlutá, hnědá) se zvyšuje krevní tlak, aktivita nervového systému, energie a celková teplota těla.
- Je to barva středně světlá, teplá, dráždivá, těžká, ale živá. Působí vzrušivě, povzbudivě, je aktivní a energická. Asociuje krev, oheň, vnitřní teplo a zralost plodů.
- Je barvou vášnivé lásky, moci, pýchy, hněvu, nádhery a bohatství.
- Používala se při pohřebních obřadech, červenou se potírala Venuše na znamení plodnosti. V Číně mohl červeným inkoustem psát pouze císař. Křesťané ji měli za symbol lásky a Římané se ji natírali, když šli do boje.
- Růžovou milují ženy, které pociťují potřebu ochrany a lásky. Napomáhá hlubokému pocitu uvolnění. Pomáhá při osamělosti a přijetí sebe sama. Růžová barva je také nápomocná při léčení kožních onemocnění a otoků.
- Starorůžová působí velmi příjemně. Navozuje něhu, hebkost, nezištnost, ale také pevnost a originalitu.
V interiéru je červená milovaná i nenáviděná
- Aby červená zářila v plné síle, potřebuje hodně světla. Vedle červené se ztrácejí načervenalá a nažloutlá dřeva.
- V chladném pokoji navodí pocit tepla, ale opatrně s ní na velkých plochách. Na větší plochy použijte červenou s příměsí hnědé. Červenohnědá působí v interiéru tlumeně a pevně.
- V menším množství je ale výborným akcentem, který dokáže rozsvítit celou místnost. Ta tím získá tvůrčí energii.
- Je doporučovaná do kuchyně. Naopak neměla by se používat v ložnicích, mohla by působit rušivě. Ledaže byste potřebovali oživit vztah nebo probudit vášeň. 😊
- Zesvětlením pomocí bílé (růžová) ztrácí červená svou dynamiku a stává se měkkou a sladkou. Růžovou mají v oblibě především malé holčičky. Dětský pokoj v kombinaci s bílou nebo šedou bude útulný a něžný.
- Velmi silně i v malém množství působí červená vedle zelené. S modrou působí duchovně. Vedle bílé vypadá sytě, ztrácí na své dynamice a vytváří pozitivní a optimistický dojem.
- Obecně se tedy dá říct: ohnivě, sytě a jasně červené odstíny na doplňky nebo jen jako akcent. Tlumenější odstíny s přídavkem bílé (růžová) nebo hnědé ( bordó) klidně i na větší plochy.
- Velmi hezky působí červená především na přírodních materiálech. Vnáší pocit domáckosti a klidu. Koneckonců, příroda ji používá docela hojně.
Oranžová
- Je další z teplých barev. Působí stimulačně především na trávicí trakt. Podporuje chuť k jídlu.
- Je osobitá, aktivní, vitální, jasná a barvou odvahy.
- Je barvou veselou, energickou a vyzařuje z ní optimismus a dobrá nálada.
- Podporuje sebevědomí, důvěru v sebe sama, dodává ctižádost a novou chuť do života.
- Barevně vytváří celou škálu barev: meruňková, oranžová, lososová, rezavá, broskvová, pomerančová, hořčičná.
Oranžová v interiéru
- V interiéru působí svěže, vyvolává aktivitu, ale není tak dráždivá jako červená.
- Výborně se hodí do kuchyně nebo jídelny. Uplatní
se v dětských pokojích, obývacích pokojích, přechodových zónách. V
prostorech, kde očekáváme vyšší fyzickou aktivitu.
- Oranžová se v interiéru se hodí ke každé barvě a k jakémukoliv materiálu. Je lepší ji kombinovat se studenými nebo neutrálními odstíny. V kombinaci s dalšími teplými (kromě hnědé) bude působit hodně křiklavě.
- Sladit ji můžete se šedou, hnědou, námořnickou modří i zelenou. K oranžové barvě se hodí dřevo, sklo i kov. S touto barvou bude ladění domácnosti poměrně jednoduché, ve všech kombinacích působí velmi příjemně.
- Na velkých plochách působí velmi výrazně. Její aktivitu je možné potlačit spojením s šedou, světle modrou, bílou, tmavě hnědou nebo černou. Sytými odstíny je vhodné malovat jen jednu maximálně dvě stěny.
- Velice výrazná a plná pohybu a energie je kombinace oranžové a modré. Velice dobře vypadá se zelenou nebo zemitou hnědou.
- Meruňková se uplatní i v malých prostorech a velmi dobře se kombinuje s širokou škálou barev.
- V kombinaci se zelenou nebo hnědou navozuje pocit zralosti, klidu a tepla.
- Na nábytek se používá jen málo, protože jej velmi zdůrazní a vynese do popředí.
- Velice dobře působí na dekoracích. Ty zviditelní a vynese do popředí.
- Skvěle se hodí na doplňky k neutrálně laděným interiérům.
Žlutá
- Je nejsvětlejší, ze všech sytých pestrých barev. Je prozařující až svítivá. Avšak je barvou, která je nejvíce únavná pro oči kvůli velkému množství světla, které odráží.
- Má množství odstínů od citrónové žluté přes jasně žlutou a oranžovožlutou až po žlutou se zeleným nádechem a hořčicovou oblíbenou v posledních letech.
- Povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně.
- Žlutá povzbuzuje nervový systém a čistí tělo.
- Preferují ji lidé plní nadějí, očekávání a ideálů.
- Nadmíra žluté vede k neklidu a nervozitě.
- Asociuje jaro, mládí, teplo. Symbolizuje slunce, vědění, osvícenost.
- Žlutá, podobně jako zlatá symbolizovala vládcům bohatství, sílu a moc. Žlutá byla svatozář i Boží oko.
- V budhismu je barvou posvátnou dokonce i svěcená voda je barvena šafránem nažluto.
Odstíny žluté v interiéru
- V interiéru je vhodná na projasnění prostoru s nedostatkem slunce nebo denního světla.
- Je energizující a veselá.
- Vyplňuje a rozšiřuje prostor.
- Je skvělá do kuchyně, jídelny a koupelny. V halách a malých prostorech působí žlutá expanzivně a přívětivě.
- V rozumném množství také dětských a studentských pokojů a pracoven. Zde se úplatné kombinace s modrou nebo šedou, která ji "zkrotí"
- V obývacím pokoji zvolíme spíše sedací soupravu, koberec, závěsy a dekorace a doplňky ve žlutých odstínech. Případně tlumenější hořčičné a pískové stěny na výmalbu.
- Nejintenzivněji působí vedle modrofialové nebo tmavě modré.
- Jasně žlutou je možné použít na stropy. Na podlahy okrovou nebo hnědožlutou.
- V kombinaci s černou působí agresivně (používá se na výstražných značkách)
- I když je to veselá barva pro dobrou náladu, nemělo by ji být v její výrazné barevné variantě v interiéru příliš mnoho. Ve velkém množstvím totiž může vyvolávat pocit špatné nálady, frustrace až hněvu. V oslnivě žlutých pokojích děti pláčou a dospělí přichází o dobrou náladu.
- Nejlepší proto je žlutou barvu používat opatrně a s mírou a klidně pouze na bytové a textilní doplňky a dekorace.
- Ke žluté barvě se hodí celá řada studených i teplých odstínů. Nejkrásnější kombinace vytváří žlutá právě s chladnějšími barvami, které mírní její "záři" nebo s barvami neutrálními. Odvážnější mohou kombinoval s levandulovou nebo švestkovou.
- Do neutrálních až nudných interiérů vnese jas a světlo a jedním šmahem je oživí. Stačí umístit kanárkově žlutý koberec nebo sedačku a výsledný dojem bude úplně jiný.
Hnědá
- U hnědé najdeme tóny teplejší i chladnější.
- Vystupuje v odstínech od tmavě kávově hnědé, červenohnědé, přes koňakově hnědou až po okrovou a béžovou. Hnědá vzniká smíšením několika barev (je to barva nespektrální).
- Je barvou dřeva, půdy, kůry stromů, tedy přírodní a velmi nám blízká. Vzbuzuje pocit stability, klidu a bezpečí. Tedy právě takové, které jsou v interiéru žádoucí.
- Pomáhá nám "být nohami pevně na zemi", mít pevný základ a soustředit se na cíl. Hnědá je symbolem přírody, ale i stability, praktičnosti a komfortu. Podle psychologů ji upřednostňují lidé, kteří mají rádi kvalitní věci a neradi zbytečně utrácejí peníze.
- Jednou z prvních barev, které lidstvo používalo, byla právě hnědá - přírodní jílový pigment složený z oxidů železa a manganu se našel na stěnách prehistorických jeskyní.
- Nevyzařuje sílu nebo čistotu, jako jiné barvy.
- Hnědá se spojuje s životním pohodlím a požitkářstvím.
- Odmítají ji lidé, kteří mají rádi změny a jsou výjimeční.
V interiéru j barvou častou a oblíbenou
- V interiérovém designu se hnědá vrací do interiérů a stává se neutrální barvou, která je teplejší alternativou oblíbené, ale chladné neutrální šedé. Je útulnější a vlastně i přirozenější. Sépiové tóny působí nostalgicky, hnědá khaki barva je praktická, koňaková hnědá zase působí luxusně a pískové odstíny zklidní mysl. Jen tak pro zajímavost: barevná paleta Pantone nabízí celých 195 různých odstínů hnědé.
- V interiéru je to barva vhodná pro kůži, kámen, dřevo v nejrůznějších podobách, podlahové krytiny, koberce, potahové látky nebo dekorace. Nejčastěji ji najdeme asi na nábytku.
- Vyniká vedle sytých barev. Velmi výrazné barvy ztlumí, ale zároveň je nechá svou neutralitou vyniknout. Výrazná je vedle bílé nebo krémové. Velmi zajímavě působí v kombinaci s blankytně nebo kobaltově modrou (zoraná půda a blankytné nebe). Velmi zajímavě a moderně pak působí hnědá kombinovaná s růžovou, jemně fialovou či světle zelenou.
- Nevhodné je použít ji v interiéru příliš mnoho bez jiného kontrastu. Interiér pak působí nudně, fádně a pochmurně.
- Hnědé odstíny jsou vhodné pro dekoraci velkých prostor a všechny místnosti bytu. Jen v dětském pokoji bych s ní šetřila. Pro děti může být hnědá nudná.
- Okrová má v sobě příměs žluté. Hodí se do minimalistických interiérů a ke všem dekorativním stylům.
- Béžová je líbivá a velmi oblíbená pro svou jemnost a decentnost. V interiérech se používá poměrně hojně.
- Hnědá barva má své teplé i studené odstíny. V provensálském stylu se uplatní nejbledší odstíny hnědé, jako jsou béžová, písková nebo ecru. Hnědé odstíny s příměsí žluté a červené jsou typické pro arabský, marocký a středomořský styl.
- Pokud chcete tmavě hnědou použít na stěny, platí to co
u jiných tmavých barev - použít nejlépe jen na jednu stěnu. Světlejší odstíny je možné použít na celý pokoj.
- Hnědá, ve své rozmanitosti, se stává barvou pro rok 2021 a to hned u několika společností. Zdá se, že šedá je definitivně na ústupu a vracíme se k přírodě i barevností našich interiérů.