Pracujete z domova? A co váš pracovní stůl? Cítíte se  u něj dobře?

04.10.2020
1.

Dnes víc než jindy je téma pracovny nebo alespoň pracovního místa na pořadu dne. Home office, obávaný nebo vítaný? Na téma HO najdete spoustu článků, tím se zabývat nebudu. 😊 Zaměřme se na to kde a jak pracujete. V kuchyni u jídelního stolu? Nebo v obýváku na gauči?

Mít vlastní pracovnu je výhra. To je stav ideál. Ovšem v panelákovém bytě nebo malém domku se mnohdy s pracovnou nepočítá. Minimálně než děti vyrostou. Takže co s tím? Nezbývá než ji umístit do jiného pokoje. Do ložnice? Do obýváku? Do kuchyně? Ani jedna varianta není ideální. Takže je třeba vybrat tu nejlepší variantu.

Jak vybrat místo pro pracovní kout? Jak vybrat stůl? Co by měl splňovat? Na co se zaměřit při výběru židle? Jak si upravit pracovní plochu? A co se dá ještě udělat, aby vaše práce byla příjemná a úspěšná? To jsou témata, na která se spolu podíváme v miniseriálu o domácí pracovně.

Jdeme na to. Jak vybrat místo pro pracovní kout nebo stůl.

To je pravděpodobně ten nejsložitější krok. Pak už to půjde mnohem snadněji.

Jak už jsem napsala, ložnice není ideální, v ložnici se spí, případně... 😊 Mysl si vytváří vazby na prostředí a může se stát, že buď budete mít problém se soustředit na práci a usínat u ní nebo naopak nebude moct po práci usnout. Navíc, pokud pracujete po nocích, může vaše bdění u laptopu rušit partnera. A ještě jeden důležitý důvod, technologie (PC, wifi apod.) šíří do prostředí vlnění, které není lidskému zdraví prospěšné a v době regenerace, tedy spánku, by mělo být co možná nejdál to jde.

Zmínila jsem, že obývací pokoj také není ideální. Opět proto, že můžete být rušeni, nebo můžete rušit ostatní. Záleží jaký charakter má vaše práce a nakolik se slučuje s chodem v domácnosti. Případně, kdy se práci věnujete a kolik členů rodiny je v tuto dobu doma. Za mě je to lepší volba něž ložnice. I když přiznávám, že jsem léta měla pracovnu právě v ložnici, ale to už je dávno.

No a pak už moc možností nezbývá. Jídelní kout v kuchyni? Nevyužitý prostor jinde v bytě? Prohlédněte byt a jeho dispozice.

A odpovězte si na následující otázky:


  • Koho bude moje práce rušit? Kdo bude rušit mě?
  • Kdy převážně pracuji - dopoledne, kdy jsou děti ve škole (vím, nikdo neví, kdy budou děti ve škole ☹), večer, když jsou všichni doma? Nejraději v noci, když rodina spí (ale to taky není dobrá varianta, i vy byste měli v noci spát)
  • Pokud je váš byt tak malý, že jej přehlédnete z prahu u vstupních dveří - pak je volba jednoduchá - prostě tam kde to jde.

Čím menší byt, tím větší problém. Pokud není jiná možnost využijte prostě kousek volného místa.

Abych vám to ještě trochu zkomplikovala:

  • Stůl by neměl být umístěn zády ke dveřím - vaše podvědomí bude neustále hlídat vaše záda a to vyžaduje energii
  • Neměli byste koukat do zdi, měli byste mít dostatek místa na pořádnou židli
  • Chápu, těmto podmínkám se můžete věnovat až budete zařizovat pracovnu v tom novém vysněném bytě nebo domě... tak se tím teď netrapte. Ale kdyby přece jenom byl v bytě nevyužitý pokoj.... Pak se tyto informace budou hodit.

2.

Vybrali jste místo? Tak se můžeme vrhnout na výběr psacího stolu. Případně na variantu, která bude psací stůl co nejvíce připomínat. Možností je nekonečně mnoho, ale ne všechny jsou ideální pro vaše řešení.

Je dobré vybírat psací stůl podle vybraného místa a ne dělat místo psacímu stolu, který se vám zalíbil. Ledaže by to byl přesně ten kousek, o kterém se vám už týdne a měsíce v noci zdá 😊

Něž stůl vyberete zamyslete se:

  • Jaký je charakter vaší práce?
  • Kolik místa na stole potřebujete?
  • Potřebuje úložné prostory, a kolik? Máte šanony, projekty, vzorníky nebo si "vystačíte" jen s internetem?
  • Bylo by lepší práci uklidit do šuplíku, nebo jenom zavřete notebook a bude uklizeno?
  • Jak změní pracovní stůl celkový vzhled místnosti?


Nevím jakou máte práci, ale vím že každá činnost nejen práce, která se u pracovního stolu dělá má svoje požadavky na místo. A taky vím, že pokud budete mít pohodlný pracovní stůl, přesunete k němu i další činnosti, které jste dosud dělali na jídelním stole nebo na konferenčním stolku u televize.

Prodejci nábytku, zejména řetězcové prodejny s nábytkem nabízejí zajímavá řešení pracovních stolů a koutů. Na první pohled vypadají skvěle - malé, skladné, možná i hezké. Ale z daleka ne všechny splňují podmínky, které jste si právě pro vaše pracovní místo stanovili. Pokud víte, co potřebujete, neslevujte příliš z těchto požadavků, protože pak budete stejně nespokojení, jako před pořízením pracovny.

A pak další věc. Je třeba vybrat takový kus nábytku, aby zapadal do interiéru. Můžete samozřejmě zvolit nějaký krásný designový kousek, který bude interiéru vévodit. I to je varianta. Třeba luxusní starožitný pracovní stůl po dědovi, který je někde v garáži :-D . Většinou se však snažíme interiéry sjednotit do jednoho stylu a přizpůsobit vzhled i barvu stávajícímu zařízení pokoje. Samozřejmě najdete universální kousky, kterými nic nezkazíte, ale většinou ani moc krásy nezískáte. Stojí za to si dát práci a hledat, případně nechat vyrobit přesně podle požadavků a přání.

Pokud je místo, které jste pro pracovní kout připravili nějak atypické, je vždy lepší nechat vyrobit stůl na míru, než se spokojit s tím co jste sehnali. Totéž platí u velmi malých prostorů nebo specifických požadavků. V dalším díle seriálu vám nabídnu několik zajímavých typů jak řešit problém s místem a přitom neubírat na ploše pracovního stolu víc, než je nutné.

Pro vytvoření většího soukromí při práci je možné "pracoviště" vizuálně alespoň trochu oddělit. Používají se k tomu policové dělící stěny, falešné příčky, paravány, případně i závěs. Takový prvek je vždy třeba dobře zvážit, protože tyto předěly vždy pohledově zmenší zařizovaný prostor.

3.

Slíbila jsem vám zajímavé vychytávky.

Pracovní plocha ve skříni

Na tuto variantu je ovšem potřeba poměrně hodně místa. Minimálně velikosti skříně. Dostupné jsou i varianty podobající se klasickému sekretáři. Na druhou stranu, pokud se takový kout dá vytvořit, budete moct prostě zavřít dveře a z práce "odejít" A to je bezesporu výhoda. A navíc, nikdo nebude pokukovat, jaký že to máte počítač.

Rozkládací stůl

Pokud je stůl složený, tváří se jako komoda. Je jedno jestli šuflíková, nebo policová nebo je to vlastně skříňka. Každopádně je zde dostatek místa na pracovní materiály. Když potřebujete pracovat vysunete pracovní plochu o 45 stupňů, případně posunete do stany, prostě tak, aby jste si vytvořili místo na nohy. Přisunete židli a pracovna je připravená.

Výsuvný stůl

Podobné řešení jako v předchozím případě. Jenom komfort nebude tak velký, protože se vám pravděpodobně nepodaří vytvořit tolik místa na nohy. A přistup do skříňky či polic nebude tak dobrý. Bude spíš obtížný. Takže nesmíte zapomenout nic vytáhnout před tím, než vysunete pracovní desku. Výhodou je, že tento typ rozkládacího stolu umožňuje nadstavbu nad pracovní deskou.

Sklopný stůl, tam kde opravdu není místo

Toto řešení je fakt nouzovka, ale možná to prostě jinak nepůjde. Na stěnu se umístí box, jehož čelní stěna je vlastně pracovní plocha, která se v případě potřeby sklopí. Uvnitř jsou schované poličky na drobné nezbytnosti. Je nutné mít na paměti, že nosnost takového stolu je omezená. Další nevýhodou je prakticky úplná absence úložného prostoru. Nicméně svůj účel určitě splní.

4.

Ke stolu patří židle

Na téma ergonomicky správné pracovní židle by se dalo psát dlouho. Pokud ovšem nemáte pracovnu co by samostatný pokoj, doporučuji dobrat židli nebo křesílko co nejvíce v souladu se zbytkem interiéru. Případně použít jinou židli, kterou už máte doma. Na druhou stranu dnes se dají najít velmi hezké nastavitelné i otočné pracovní židle a křesílka, která jsou vhodná pro dlouhé vysedávání. Mají nastavitelnou výšku sedu, bývají na kolečkách nebo bez nich, ale za to s funkcí "houpání" to určitě oceníte při přemýšlení 😊. A při tom všem jsou to hezké celočalouněné kousky, které budou interiéru slušet.

Samozřejmě nastavitelnost, kolečka ani houpání není nezbytnost, kterou musí židle splňovat. Hlavně musí být pohodlná a nesmí vás ani po dlouhých hodinách nic bolet. Na židli opravdu záleží. Proto, pokud je to jenom trochu možné kupte si ji osobně. Nebo alespoň vyberte. Posaďte se do ní, vyzkoušejte. Ne každá židle bude pohodlná právě pro vás. Nestyďte se vyzkoušet její funkce, pokud je má, zeptat se na parametry a pořádně si ji prohlédněte. Strávíte v ní spoustu hodin, tak si je zpříjemněte.

Další důležitou věcí je světlo. Středové osvětlení jakéhokoliv pokoje není zcela určitě dostačující. I kdyby hodně svítilo, budete si stínit vlastním tělem. Stolní lampy bývají často součástí designových sérií svítidel, takže bude velmi dobře doplňovat hlavní svítidlo. A pokud k tomu vašemu světlu není k dispozici, určitě nemusíte nic měnit a pořiďte si lampičku podle vašeho gusta. Výběr je opravdu velmi široký. A pěkná stolní lampa najde i jiné využití. Například pro příjemné večerní intimní osvětlení. Nad pracovní plochou by neměly být umístěné zářivky. Přece jenom jejich světlo není zcela přirozené. Nevybírejte ani světlo s nějakým barevným nádechem. Ideální je barva světla co nejvíce neutrální.

5.

A ještě něco navíc, co vám pomůže být u vašeho pracovního stolu efektivní a úspěšný

Existuje spoustu doporučení, jak si vybavit pracovnu či pracovní stůl z hlediska energie v prostoru. Určitě jste slyšeli o učení "feng shui", které se zabývá správným rozmístěním prvků z hlediska proudění životní energie. Toto učení má spousty pravidel, principů a zásad. Je poměrně problematické všem vyhovět. Nicméně některá doporučení se dají zavést vždy. Nabízím výběr drobností, nejen z tohoto učení, které mohou mít velký vliv na váš pracovní výkon a pohodu. A tím také na dosažené úspěchy, kariérní postup i finanční ohodnocení.

Prvním a to naprosto zásadním doporučením je dodržování pořádku (nejen) na pracovním stole. Aby energie mohla proudit, musí mít kudy. Mezi stohy papírů, nevyřízené faktury, odložené knihy, šanony se záložkami a kdo ví co ještě, se energie těžko dostane. Kde není energie není výkon, o tom žádná. Takže všechny poznámky protřídit, nepotřebné vyhodit, užitečné srovnat do šuflíku. Pracovní materiály probrat, staré vzorníky, katalogy a příručky odvézt do tříděného odpadu. Ve skříňkách a poličkách uklidit. Má to i jiné výhody, třeba najdete věci, o kterých ani nevíte, že je máte. Všechny věci by měly mít své místo a na toto místo by se měly vždy vracet. Možná máte vše uklizeno a protříděno 😊 pak se vás tento odstavec netýká.

Pokud máte stůl u zdi, ozdobte stěnu před sebou nějakým motivačním nebo relaxačním obrazem. Doporučuje se pohled na volnou krajinu nejlépe s proudící vodou. Můžete zvolit také motivační nástěnku nebo vyobrazení něčeho, co vám bude připomínat váš cíl. Může to být obrázek vysněného domu nebo destinace. Prostě něco, co vás bude nabíjet energií pro pracovní výkon.

Energii dodávají také barvy. Zvolte něco červeného nebo fialového pro zvýšení energie. Případně, když potřebujete pro práci spíš zklidnit, sáhněte k zelené nebo modré. Pokud jste právě vymalovali, nedělejte si těžkou hlavu. Hlavní je, aby jste se při práci cítili dobře. Měli jste pocit klidu v té správné míře. A pokud vám k tomu pomůže tapeta se slůňaty, je to také dobře. Ze všeho nejdůležitější je váš pocit.

Vyladěná pracovna znamená lepší koncentraci, myšlení i kreativitu. Využijte nějaké klidné chvilky nejlépe když budete sami doma a posaďte se ke svému pracovnímu stolu. Nadechněte, vydechněte a zkuste na nic nemyslet jen vnímat toto pracovní místo. Pomalu se rozhlížejte, co vám tam překáží nebo co vám tam naopak chybí. Popřesouvejte věci, změňte dekorace na poličkách, jen vnímejte. A až se budete cítit tak akorát, prostě v harmonii pro vaši práci, máte hotovo.

A ještě něco na závěr. Co vyzařujete, to přitahujete. Když si budete dělat poznámky na zadní stranu časopisu nebo papírky nákupních seznamů. Když budete psát propiskou, která tu po někom zůstala, sice okousanou, ale pořad funkční. Když budete používat pravítko s velkým zubem uprostřed atd., jakou energii budete vyzařovat. Asi to nebude energie úspěšného podnikatele nebo skvěle situovaného zaměstnance 😊I na těchto věcech záleží. Vyházejte všechny tyto ještě funkční pracovní pomůcky a vybavte se věcmi, které zajistí pocit hojnosti. A hojnost se časem dostaví.