Něco málo z historie patchworku
Slovo "patch" znamená záplata. Patchwork je tedy práce ze záplat – záplatování. Touto technikou – sešíváním kousků látek (záplat) vznikají přikrývky, přehozy závěsy, ale také oděvy.
Patchworkové výrobky nejsou žádnou novinkou. Dochované nálezy pochází už z doby před našim letopočtem z Egypta, Mongolska i dalších oblastí. Látka bývala vzácným zbožím a každičký kousek byl velmi cenný. Využívaly se nejen zbytky látek, ale také nepoškozené částí starších oděvů. Látky se tímto způsobem recyklovaly.
Patchwork byl velmi oblíbený nejen v Anglii někdy kolem 17. století. Asi největší "popularitu" získal v době hospodářské krize v Americe. Ženy přicházející z Evropy dovezly tuto dovednost do nové vlasti. Koupě nových látek byla nad možnosti mnohých lidí. Vznikaly patchworkové spolky a kluby. Mnohdy celé rodiny vytvářely z kousků látek bloky, které se následně spojovaly do větších celků. Tento způsob výroby dal vzniknout určitým ustáleným pravidlům tvorby. Bloky měly pevný rozměr a jednotlivé předlohy, vzory své názvy. To usnadňovalo práci.
Hotový výrobek je tvořen tak zvaným sendvičem. "Záplatovaný," horní díl výrobku je nazýván "top". Rubovou stranu tvoří další stejně velký díl, který nemusí být tak dokonale vypracovaný. Mezi tyto částí se vkládá měkká, hřejivá vrstva. Vše se šilo ručně. Ručně se sešívaly jednotlivé kousky do celků a ručně se sešívaly vrstvy k sobě. Vrstvy se následně opět ručně prošívaly. Tím vznikl "quilt". Čím více je výrobek prošitý, tím je pevnější a také trvanlivější.
S rozvojem textilního průmyslu a se zvýšením životní úrovně se patchwork dostal do pozadí. Nahradily jej průmyslově šité přikrývky. Od poloviny 20. století získává opět na oblibě, i když jeho podoba se trochu změnila. Stále se používají tradiční postupy a vzory. Stále pracujeme s bloky. Ruční práci však většinou nahradily šicí stroje a tím se změnily i některé postupy šití.
Podstatný rozdíl je v dostupných materiálech. Rozvoj textilního průmyslu nabídl nekonečný výběr designů látek. Máme možnost využívat velmi kvalitní nitě i výplně. Ještě před 100 lety se jednotlivé dílky stříhaly ručně. Dnes máme k dispozici speciální rotační řezáky, řezací podložky, které vydrží a pravítka v různých tvarech a velikostech. Existují samozřejmě i další pomůcky jako quiltovací šablony, speciální dočasná lepidla nebo spojovací špendlíky. Tím se práce velmi usnadnila a také umožnila pracovat s jinými vzory.
Obliba patchworkových výrobků může být podložená i jeho originalitou. Variabilita je nekonečná a dva stejné výrobky asi nenajdete. Nekonečná je i paleta stylů a motivů. Moderní, romantický, z jednobarevných látek, dětský, venkovský…….
Ušití patchworku je časově náročný proces, to se nezměnilo. Není tedy divu, že pořízení si takového výrobku nejí tak úplně levná záležitost.