Moje zkušenosti s kváskových chlebem

07.02.2024

Už jsou to 3 roky, co pravidelně peču domácí kváskový chleba. Zajímavější je, že minimálně 3 roky předtím jsem to chtěla zkusit a nemohla jsem se odhodlat.

"Protože, co ten kvásek, to bude náročné, budu se muset starat ještě o kvásek. Co to pečení, pečení chleba není žádná sranda. A vůbec, prý to je celá věda a já na to nemám čas".

Nastavila jsem si tolik překážek a vyprojektovala tolik neexistujících problémů, že se mi do pečení domácího chleba prostě vůbec nechtělo.

Pak jsem se konečně odhodlala. Požádala kámošku Šárku o kvásek a recept a zkusila to. Abych byla upřímná, první 2 chlebíky jsem měla poněkud zakalené, ale snědly se. Pak jsem přišla na to proč nebyly nadýchané. Řídila jsem se pokyny z receptu: "nechte ještě 2 hodiny kynout ve formě". To v našich teplotních podmínkách (míváme doma po většinu roku cca 18 stupňů) prostě nestačilo. U nás potřebuje chlebík ve formě kynou minimálně 3 hodiny a to ještě na topení 😊

Chleba je výborný, všem nám moc chutná. Obměňuju semínka a občas přidám nějakou netypickou přísadu, třeba vlašské ořechy. Mouku používám různě a míchám žitnou, celozrnnou, pšeničnou, špaldovou, co se mi zrovna podaří koupit.

A opravdu to žádná věda není. Jediné co je třeba trochu promyslet je čas, kdy zadělám, abych stihla upéct. Celý proces není složitý, ale spíš časově náročný. V prví fázi nechávám kynout (kvasit) 10 hodin, pak přidám (druhá fáze) další mouku, koření a semínka, přendám do formy a nechám kynout, dokud není forma úplně plná. To trvá 3-4 hodiny. Pak se hodinu peče.

Žitný kváskový chleba je trochu kyselejší a není až tak nadýchaný, takže nebude chutnat každému. Ovšem benefity domácího kváskového chleba jsou natolik hodnotné, že to je jen malá vada na kráse. Jak víme chutě si zvykají. Když přestanete sladit kávu, taky to není hned ono. 😊

A jaké že jsou ty benefity?

  • Kvásek je pro náš organismus mnohem zdravější než droždí.
  • Proces kvašení snižuje obsah lepku v obilí.
  • Pokud víme jakou kupujeme mouku, víme co jsme do chleba dali, pak v chlebu nejsou žádné přísady, které bychom tam mít nechtěli.
  • Pokud chleba nesníme dříve, vydrží čerstvý celý týden.
  • Při pečení voní celý byt chlebem, a já to miluju.
  • Podporujeme tím sílu a energii našeho domova.

Všem doporučuju vyzkoušet a přeji dobrou chuť.

Recept na žitný kváskový chleba.

Potřebujete kvásek. Ten můžete získat od někoho, kdo peče a přibývá nás, takže to nemusí být takový problém. Další možnost je si jej vypěstovat. Osobně jsem nezkoušela, ale prý to není nic složitého. Kvásek se dá koupit i sušený a pak stačí oživit. Sehnat kvásek nebude problém.

Do mísy dáme:

  • 300 g žitné mouky - většinou kupuju chlebovou nebo žitnou celozrnnou. Ve výsledku jsem nezaznamenala nějaký rozdíl v chuti.
  • kvásek - dávám celý obsah skleničky, ve které kvásek uchovávám. Většinou to je cca 1-2 polévkové lžíce
  • 600 ml vlažné vody

Vodu přidávám postupně a míchám. Pak přikryju utěrkou a nechám 10 hodin pracovat. Pokud jsem následující den doma, nechávám přes noc. Pokud jdu do práce, zadělávám ráno a pokračuju odpoledne.

  • Po 10 hodinách přidám 200 g mouky – tady dávám opravdu různě. Žitnou, pšeničnou, špaldovou i v celozrnné variantě.
  • Do skleničky (nebo do něčeho, kde budete uchovávat kvásek) odeberu polévkovou lžíci kvásku a odložím TOTO JE DŮLEŽITÝ KROK, AŤ MÁTE KVÁSEK NA DALŠÍ PEČENÍ .
  • Přidám lžičku soli, lžičku kmínu a pak už podle nálady a chuti. Například hrst otrub (jaké mám doma) slunečnicová, lněná, sezamová, dýňová konopná, bůhví jaké ještě semínka. Množství je na vás. Já přidávám i mleté lněné semínko, obsahuje hodně rostlinného fytoestrogenu.
  • Dobře promíchám a přesunu do formy vymazané sádlem (sádlo není podmínkou, vymazání ano)
  • Nechám pod utěrkou kynout 3-4 hodiny na teplém místě, dokud není forma úplně plná. Když je zima a zrovna se netopí nebo potřebuju kynutí uspíšit, dám do trouby na cca 40 stupňů.
  • Peču na 200 stupňů z hora i z dola 60 minut
  • Vyklopím na mřížku, nenechávejte ve formě, chleba se zapaří.

Ještě něco ke kvásku. Skleničku(nádobu) neuzavírejte na těsno. Kvásek musí dýchat. Uchovávejte v lednici. Vydrží týden, možná i den dva déle. Pokud nebudete do té doby péct, je třeba kvásek dokrmit. A to tak, že přidáte lžičku mouky a zamícháte. Pokud dokrmuju vícekrát za sebou, při druhém dokrmování přidám i kapku vody, ať není směs příliš hustá. Samozřejmě dbejte na to, aby se do kvásku nedostala nějaká jiná bakterie, která by kvásek mohla znehodnotit. \při používejte čistou lžičku. To platí i při odebírání kvásku při pečení.

A MÁTE HOTOVO – DOBROU CHUŤ