Minimalismus a naše bydlení

28.10.2021

O minimalismu se dnes mluví velmi často především v souvislosti s potřebou změnit náš silně konzumní způsob života. Ekologie a postupné drancování přírodních zdrojů volá po změně přístupu k bohatství, které nám Země nabízí. V tomto konceptu se minimalismus nabízí jako možnost.

Dá se zavést do všech životních oblastí. I když vznikl jako umělecký směr, nachází své místo v různých oblastech, také v interiérovém designu, ale i v samotnému způsobu života. Nepochybně, mnoho lidí k životu už tímto způsobem přistupuje. Moderní interiéry vykazují mnoho prvků minimalistického bydlení.

Pojďme si tedy o minimalismu něco říct.

Minimalismus je umělecký směr, který vznikl v 50. letech 20. století. Objevil se v sochařství a malířství a postupně se rozšířil i do dalších oblastí, především hudby ale i architektury, filmu, literatury či filosofie. Použití jednoduchých prostředků slouží pro dosažení maximálního účinku. Odstranění všeho nepodstatného umožňuje vnímat základní a důležité složky díla.

Designéři nábytku, domácích spotřebičů i přístrojů razí cestu zjednodušení, usnadnění, zminimalizovaní. Použití dřeva a skla a tvarové jednoduchost je pro minimalistický design příznačné.

Minimalismus upřednostňuje kvalitu před kvantitou. Zkrátka žádné zbytečné věci. V myšlence minimalismu je toho zahrnuto mnohem více. Učí nás nejen zvažovat, jestli tu či onu věc opravdu potřebujeme a využijeme. Říká nám, že méně věcí znamená taky méně starostí.

Co tedy znamená mít minimalistický domov?

Jeho velkým představitelem je skandinávský design, do kterého jsme se zamilovali. Minimalismus se osvědčil jako velice praktický pro život ve dvacátém i jednadvacátém století. Uklidňuje a nemá snahu nějak zapůsobit na emoce. Je velmi pohodlný. V minimalismu se prostě bydlí nejsnáze. Úklid není tak náročný, a zbývá více času na jinou činnost, třeba naše koníčky.

Minimalismus oprošťuje od zbytečností a nechá jen to důležité. Díky tomu si budeme moct dovolit i dražší kvalitnější vybavení. Budete mít méně nábytku, ale vydrží mnohem déle. Minimalismus nevyvolává emoce, možná pocit chladu a odtažitosti. Ale nemusí tomu tak být.

Určité odosobnění může navodit myšlenku, že se to domů moc nehodí, ale opak je pravdou. Čím jednodušší váš byt bude, tím víc prostoru v něm získáte vy a ne nábytek. Koneckonců věci mají sloužit nám, a ne my věcem.

Minimalismus má taky jednu nespornou výhodu. Snadno se kombinuje s jinými styly. Je neutrální a nenápadný, takže si s ním můžete báječně vyhrát. I do minimalistického bytu můžete umístit obraz ve zlatém rámu. Ale jen jeden 😊. V těchto interiérech je třeba dodržet zásadu střídmosti. Pak to bude vypadat skvěle.

Minimalismus se v posledních desetiletích proměnil, už není tak přísně strohý a nekompromisní.

Jaký je minimalistický interiér?

  • Hlavním rysem je účelnost, funkčnost a kvalita.
  • Soustředí na použití opravdu kvalitních materiálů včetně prvotřídních podlahových krytin.
  • Interiér vybavený v duchu minimalismu se obejde bez zbytečných dekorací, jako jsou různé knihovničky, poličky či křesílka.
  • Ubírá také na záclonách, kobercích a ubrusech.
  • Vše, co je v minimalistickém interiéru užito, by mělo být tedy funkční i vysoce stylové.
  • Minimalismus se hodí všude tam, kde je hlavní důraz kladen na účelné zařízení, jednoduché vybavení a čistotu.
  • Základem minimalismu v kuchynije zakomponování všech elektrospotřebičů včetně mikrovlnné trouby či myčky, pracovní desky i dřezu do jediného společného komplexu.
  • V obývacím pokoji by měla být jednoduchá pohovka, případně jedno nebo dvě křesla a funkční ne příliš velký konferenční stolek.
  • Pravidlem je také užití maximálně dvou nebo tří bareva tvarově co nejjednoduššího nábytku. Květinové vzory, proužky, ornamenty na tapetách nebo oblíbené suvenýry z dovolených sem rozhodně nepatří.
  • Ideální jsou geometrické tvary.
  • Hodí se dřevo, sklo, kov i kůže.Například kožená sedačka, která vydrží generace. Dřevěná podlaha se zajímavou kresbou.
  • V minimalistickém interiéru je světlo a vzduch.
  • Patří sem i designové doplňky. I do minimalistického interiéru patří květiny, aranžujte je ale do střídmých skleněných váz.
  • Aby minimalistický interiér nebyl nudný a studený, doplňte jej pečlivě zvoleným solitérem, například luxusním křeslem, ojedinělou lampou nebo uměleckým dílem. Důležité je, aby vám byl tento prvek příjemný. Protože o vás jde v první řadě a interiéru bude dominovat.
  • Obrazy nechte zarámovat do obyčejných jednobarevných rámů. Koberec zvolte bez vzorů a pouze jeden kousek.
  • Sázejte na kvalitu. Tam, kde je málo nábytku, mohou vyniknout skutečně kvalitní kousky.

Hlavním lákadlem pro využití minimalismu v interiéru je určitě jeho jednoduchost, užitek, střídmost materiálů i barev, čistota linií a vzdušnost, které do prostoru vnáší. Dosáhnout minimalismu ovšem není jednoduché. Zvlášť ve světě, kde se na nás ze všech stran hrnou reklamy, co vše ke svému životu potřebujeme. Máte jen to, co ke svému životu opravdu potřebujete? Zní to snadno, ale je zapotřebí odhodlání, disciplína i odvaha začít věci dělat jinak.

Tento styl není rozhodně vhodný pro každého a ani do všech interiérů. Přesto jej mohou aspoň částečně uplatnit i příznivci jiných stylů. Pokud vás minimalismus zaujal, ale nejste připraveni na "radikální" řešení, můžete jej začít vnášet do svého prostoru postupně a v krocích, na které jste připraveni. Více žít, méně mít. To by mohlo být motto tohoto stylu. A rozhodně se dá alespoň částečně aplikovat v kterékoliv interiéru.

Můžete začít tím, že se pro začátek jen zbavíte zbytečností, které se vám nastřádaly ve skříních a na poličkách. Určitě najdete spoustu věcí, které jste dostali, přivezli, jen tak koupili a teď máte z nějakého důvodu pocit, že je "přece nevyhodíte". Pokud vám do života nic nepřinášení, ale naopak jen ubírají, je čas se jich zbavit. Nechte si jen ty nejcennější, které pro vás mají skutečný význam.

Čistěte svůj prostor. Uleví se nejen jemu, ale i vám.