Kreativita jako zdroj tvořivého génia

29.10.2024

Kreativita je zdrojem našeho tvůrčího potenciálu. Měli bychom o ní pečovat, rozvíjet ji, hýčkat si ji. Kreativita a tvořivost je totiž nezbytná pro vývoj každého z nás i nás jako celku.

Když se řekne kreativita, často si představíme umění, jako je malování, hudba, psaní či tanec. Pravda je ale taková, že kreativita zdaleka není vyhrazena pouze umělcům. Je to naše schopnost vytvářet, objevovat nové možnosti, hledat nápaditá řešení a reagovat na nečekané situace. A co je velmi důležité – kreativita není dar, s kterým se rodí jen vyvolení; je to schopnost, kterou máme všichni. Stačí ji jen probudit a rozvíjet.

Každý má svůj kreativní potenciál, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Každý z nás v sobě má kousek nebo i velký kus "kreativního tvůrce". Kreativita je vlastně přirozený talent, který jen někdy ve shonu každodenního života upadá do ústraní. Možná jsi na ni zapomněla nebo ji ignorovala, protože jsi ji zkrátka považovala za nedůležitou. V dnešní době aplikací, navigací, chytrých telefonů, sociálních sítí, googlu a nevím čeho ještě, přestáváme svou kreativitu využívat a je docela možné, že i pomalounku zabíjet. Ale kreativita je jako semínko – stačí, aby měla správné podmínky, a může začít klíčit.

Proč je kreativita důležitá? Tvořivost nám pomáhá nejen v řešení problémů, ale i v budování silnějšího vztahu k sobě samým. Umožňuje nám objevovat nové pohledy na svět, přijímat různé přístupy a hledat rovnováhu. Rozvíjení kreativity navíc působí jako terapie – uklidňuje mysl a dává nám pocit naplnění. A to je důvod, proč je důležité ji trénovat a rozvíjet.

Kreativita se zdaleka netýká pouze umění. Tvořivost může pronikat do všech oblastí života. Dokáže nám pomoct nejen v práci a při řešení problémů, ale i ve vztazích s druhými lidmi. Díky ní jsme schopni vidět svět očima ostatních, lépe se adaptovat a vyjadřovat svou osobnost různými způsoby. Kreativita v každodenním životě tak není o velkých gestech a uměleckých výkonech, ale o otevřeném přístupu k sobě i světu.

Kreativita může být cestou k sebevyjádření. Může být naším prostředkem, jak vyjádřit své pocity, myšlenky i názory. Pomáhá nám být sami sebou, aniž bychom se ohlíželi na názory ostatních. Prostřednictvím ní můžeme také lépe chápat sami sebe – poznat své touhy, cíle a sny.

Jak začít na kreativitě pracovat? Nejlépe dnes. Jestliže se chceš vydat na cestu rozvoje své kreativity, první krok je otevřít se a přestat se bát dělat chyby. Pamatuj, že kreativní proces neznamená dosažení dokonalosti – jde o cestu, kde není žádný "správný" nebo "špatný" způsob, jak dojít k cíli. Každý máme svůj jedinečný styl, kterým tvoříme – tak se ho neboj objevovat!

Jak trénovat kreativitu?

Kreativita nám byla dána. Máme ji všichni. Někdo rozvinutější více, jiný méně. Záleží jen na nás, jak s ní zacházíme. Jestli ji trénujeme nebo naopak uspáváme.

Dnešní svět sociálních sítí, všudypřítomných zaručených rad a You Tube postupů náš nenutí přemýšlet. Mnohdy se zdá být snadnější "si to vygooglit nebo najít na youtubu. Co z toho, že to zabere někdy i hodiny času. Zdá se nám to jednodušší. Samozřejmě, v mnoha případech je to správná volba.

Ovšem jsou situace, kdy bychom mohly klidně spoléhat na svou vlastní kreativitu a ušetřit čas. Jako bonus můžeme získat řešení a originálním nábojem vlastní tvořivosti. A tohle znám z vlastní zkušenosti velmi dobře.

A jak kreativitu cvičit? Tady je několik tipů, jak svou tvořivost probudit a rozvinout:

  • Buď zvědavá, zvídavá a neboj se experimentovat

Dovol si být jako malá holka, která zkoumá svět. Zkus věci, které jsi nikdy nedělala, třeba psaní básně, kreslení nebo tanec – i kdyby to mělo být jen pro tebe. Nemusíš být dokonalá, tím spíš, že zkoušíš něco nového. Jde o proces objevování. Toto experimentování můžeš zařadit i do běžného života. Do vaření, uklízení, plánování. Někdy to možná nedopadne, ale právě improvizace je nejlepším tréningem.

  • Můžeš si vést deník nebo zapisovat poznámky.

Psát si každý den pár nápadů, myšlenek nebo pozorování, které tě zaujaly, může být skvělé a objevné. Tvé nápady nemusejí být praktické nebo dokonalé – důležité je, že zkrátka zkusíš něco nového. S odstupem času se budeš divit, co tě to tehdy napadlo a jak je možné, že si na to zapomněla. Já si vedu sešit nápadů. Kdykoliv mě napadne téma na cokoliv, třeba i na dárek pro mé blízké, zapíšu si to. Po čase se velmi divím, jaké jsem kdysi měla skvělé nápady. A co víc, mám možnost se k nim vrátit.

  • Hledej inspiraci v každodenních činnostech.

Kreativita může být součástí vaření, zahradničení, ale i organizace domácnosti. Je to způsob, jak objevit radost a krásu v maličkostech. Prostě to jenom zkus jinak. A ano, riskuješ, že nový postup nebude stejně dobrý. Ale POZOR, on může být i lepší.

  • Jsi obklopená inspirací.

Příroda, umění, knihy, hudba – to vše může být zdrojem nových nápadů. I procházka lesem nebo návštěva vernisáže nebo výstavky školních prací, dokáže naše myšlenky rozproudit.

  • Kdykoliv máš možnost spoléhej na sebe a svou vlastní kreativní schopnost. 

Máš ji, jen ji musíš dovolit, aby se mohla projevit. Nepodceňuj ji ani sebe. Možná budeš překvapená, co vše dokážeš vytvořit "bez opisování". A ano netvrdím, že je to hned od začátku úplně snadné.