Jak najít styl svého bydlení

19.10.2021

Styl bydlení je společná myšlenka nebo to, co se prolíná celým interiérem a propojuje ho v osobitý celek. Může to být cokoliv: materiál, barva, umění, regionální nebo dobové znaky, záliba....

Ačkoliv existuje mnoho interiérových stylů, není to ani zdaleka to nejdůležitější při zařizování vašich domovů. Není nutné styly znát a bezpodmínečně se jim přizpůsobovat. Berte to spíše jako vodítko pro snadnější orientaci nebo prvotní inspiraci před samotným zařizováním. Nejspíš je dobré vědět čím se vyznačuje skandinávský styl nebo minimalismus. Na druhou stranu právě originální kombinace nábytku, dekorů, barev a dekorací vytváří tu pro vás nejlepší kombinaci pro dokonalé bydlení.

Styl, který si vytvoříte, se odrazí na celkové náladě i atmosféře, a navíc je jedinečným odrazem vás samých. Nebojte se originality. Každý člověk je jiný, takže všichni nemohou bydlet ve stejném interiéru. Někdo upřednostní pohodlí a funkčnost, někomu bude záležet na solitérových kouscích a další vsadí na barvy. Vytvořte si takový interiér, do kterého se budete vždy těšit a bude doslova vaší součásti.Protože hlavní tón při zařizování by měl určovat váš osobní vkus a charakter a ne nějaký popsaný styl, o kterém jste se dočetli, že je zrovna IN.

Dobrou informací je, že styly se dají kombinovat. Nicméně jak při jednotlivých stylech, tak při jejich kombinacích platí některé zásady, které by se měly dodržovat, aby interiér nepůsobil roztříštěně. Pokud už ten svůj styl naleznete nebo spíše vytvoříte, měli byste mu zůstat věrní v celém domě nebo bytě. Přehlídka stylů v rámci vašeho bydlení by působila spíše jako galerie designu a ne jako harmonické bydlení vyjadřující vaši osobitost. Citlivá kombinace stylů vnese do interiéru kontrast a dynamiku. Například venkovský styl se může prolínat s romantickým, industriální se skandinávským a zámecký se stylem glamour.

Je čistě na vás jaké prostředí je vám blízké a příjemné. Nicméně je fajn něco o jednotlivých stylech vědět. Zvláště pak pokud si zařizujete nebo plánujete nové bydlení. Nebo třeba rekonstrukci toho starého. Jestli nic jiného, usnadní vám to orientaci a komunikaci ať už s weby nebo lidmi.

A ještě jedna zásada by se měla dodržet. Interiér by se měl propojit s exteriérem. Nebude působit přirozeně když vesnickou dřevěnici zařídíte ve stylu art deco nebo industriálním. Případně panelákový byt vybavíte v selském nebo naopak barokním zámeckém stylu. I na to je třeba při vybírání interiérů myslet.

Nějaká ta pravidla pro vytvoření určité stylové harmonie byste přece jen dodržet měli. Nechcete aby vás bolela hlava z přehlídky barev a stylů, ani aby vás interiér nudil. Chcete se do něj těšit, chcete to tam mít rádi. Je to váš prostor pro odpočinek ale také pro kreativitu, výchovu dětí a hýčkání svého vztahu.

Takže co byste mělo dodržet?

  • Nějaký ucelený koncept. Když se pro nějaký styl rozhodnete, měl by procházet celým bydlením. Buď klasický nebo moderní. Jejich kombinace není příliš vhodná. Ale pokud máte starožitnou komodu nebo kredenc po babičce, určitě jej nevyhazujte. Bude okrasou vašeho moderního obýváku. Jen je třeba s ní zacházet jako s opravdovou ozdobou a nechat ji vyniknout. Nekombinujte však starožitnosti s moderními imitacemi.
  • Samozřejmě pokud chce manžel pracovnu ve svém vlastním stylu, nebudete mu to vymlouvat. Je to jeho pracovna a vy tam beztak moc nechodíte 😊 Ikdyž.... neměla by vypadat, jako že k vám nepatří.
  • Propojení kuchyně s obývacím prostorem je v moderním bydlení spíše pravidlem. Na tento společný prostor se zaměřte především. Použijte v podstatě stejný nábytek, položte stejnou podlahu, použijte stejné barvy. To jsou zásady, které je třeba dodržovat, když zvolíte variantu otevřeného interiéru. Jinak nebude daný prostor vypadat jako jedna místnost. Nejčastěji se to týká spojení kuchyně s obývacím pokojem a jídelnou, ale nemusí tomu tak být vždy.  Volnější řešení je možné u velkého prostoru.
  • Použijte všude stejné dveře. Dveře v domě by měly mít minimální šířku 80 centimetrů a samozřejmě v celém domě stejné. Firmy dnes nabízejí designové řady, v nichž seženete v jednom stylu dveře plné, prosklené i zasouvací.
  • Slaďte podlahu s dveřmi! Dva základní způsoby, jak při výběru postupovat. Buď vše barevně sjednotit, nebo naopak zvolit protikladné typy. Pokud se rozhodnete pro cestu kontrastu, patří k nejoblíbenějším kombinace světlé přírodní podlahy s tmavými dveřmi. V domech s velkými místnostmi si však můžete dovolit i opačnou možnost - tmavou podlahu a světlé dveře.